Да си поговорим за проблемната кожа! Случаите на тежка форма на акне за щастие за рядкост, но неравностите, пъпчиците и зачервяванията са източник на неувереност за много от нас. В тази статия ще разкажем за няколко съставки, които имат добра репутация в поддържането на чиста и здрава кожа. Знаем, че това е мисия, която изисква информираност и ежедневна отдаденост и се надяваме да сме от полза.
Нека подчертаем още в началото – консултацията с добър дерматолог е абсолютно задължителна в случаи на тежко и среднотежко акне. В тези случаи само комплексният подход гарантира успех, а самодейният подбор на хранителни добавки или козметични продукти може да доведе до задълбочаване на проблема.
Започваме, разбира се, с бялата глина (хума, каолин) – тя е традиционно средство срещу проблемна кожа още от Древен Египет. Маската с глина два пъти седмично била един от многобройните ритуали за красота на Клеопатра. В днешно време глината има трайно присъствие както в домашните разкрасителни процедури, така и в салоните за красота и СПА центровете. Причината за това е не само изключително лесната й употреба, но и безспорната й ефективност в абсорбирането на излишния себум, отстраняването на мъртвите кожни клетки и изчистването запушените пори, което ги смалява визуално и придава матиран и гладък вид на лицето. Глината има и друго предимство – богата е на минерални елементи като силиций, калций, магнезий, мед, желязо и калий, които носят допълнителни ползи за кожата. Силицият, например, е необходим на образуването на колаген и поддържа еластичността и плътността на кожата.
Цинк: категорични научни доказателства, които да подпрепят антиакнеичното действие на цинка, употребен самостоятелно, почти отсъстват. По подобен начин изглежда ситуацията и с оралния му прием. Въпреки това не можем да пренебрегнем множеството доволни дами, които се кълнат в благотворния му ефект. Той най-вероятно се дължи на противовъзпалителните свойства (по същата причина често се прилага при други кожки състояния като розацея и екземи), умението му да контролира производството на себум и баланса между „добри“ и „лоши“ бактерии.
Доскоро гликоловата киселина беше слабо известна и използвана предимно за специализирани процедури като химичен пилинг, които са сериозни козметични интервенции и изискват време за възстановяване. Това неудобство беше решено с появата на немалко продукти, формулирани за домашна употреба. Така гликоловата киселина доби заслужена популярност. Тя е вид алфа хидрокси киселина и като такава ексфолира кожата по химичен път – в началото това звучи притеснително, но според специалисти има по-мек ефект от неприятните последици, които можем да си навлечем с непремерената употреба на физически ексфолианти с твърди частици. Химичният пилинг се справя с неравна текстура, пигменти петънца (резултат от акне, излагане на слънце или възрастово обусловени) и стимулира производството на колаген.
Eкстрактът от зелен чай няма репутацията на съставка с агресивно действие срещу акнето, но би било незаслужено да го пренебрегнем. Той има изразени противовъзпалителни свойства и се справя със зачервявания и повишена чувствителност – те могат да са непрестанен спътник на дамите с чувствителна кожа, но могат да бъдат и резултат от употребата на агресивни продукти. Във всички случаи можем да се доверим на екстракта от зелен чай да възвърне спокойния, свеж и спокоен вид на лицето. Голямо предимство е и високото съдържание на катехини – мощни антиоксиданти, които се борят със свободните радикали и преждевременното стареене.
Надяваме се този материал да ви беше от полза. Още за проблемната кожа може да прочетете тук, където коментираме специално разработената за мазна и проблемна кожа серия на М.Асам.