С идването на пролетта все по-често се замисляме и за лятото, за дългите слънчеви дни, за коктейла на плажа или за трупането на бронзов тен край басейна. В тези картинки на пълно безгрижие често се прокрадват и разни вътрешни несигурности, които пречат на пълноценната наслада. За много от нас такава несигурност е омразният целулит. Добрата новина е, че все още имаме достатъчно време, за да вземем мерки – при това такива, които ще доведат до дългосрочен резултат и цялостно подобрение в начина ни на живот.
Да започнем с нещо, което на всички със сигурност ни е омръзнало да чуваме, но е абсолютно задължителна част в борбата с целулита – хидратацията, или иначе казано – приемът на вода. Съществува любопитна теория на дерматолога Хауърд Мурад, който се грижи за блестящия външен вид на звезди от ранга на Никол Шерцингер и Дженифър Лопес. Според него целулитът не е свързан с количеството мазнини в тялото, а с недостиг на вода. Липсата на хидратация в съединителната тъкан позволява на мазнинните клетки да мигрират към повърхността на кожата и да бъдат видими. При достатъчен прием на вода съединителната тъкан е добре хидратирана и „сочна“ и те биха „потънали“ в нея, елиминирайки добре познатия неравен вид на кожата.
Вторият извънредно важен компонент е правилният хранителен режим. Разбира се, всички знаем, че трябва да избягваме стандартните вредни храни – твърде много тестени изделия, мазни храни, газирани напитки. Но ако говорим за установяване на хранителни навици, които да окажат трайно и дългосрочно влияние не само върху външния вид на дупето и бедрата, но и върху цялостното ни здравословно състояние, то нещата стигат доста по-далеч. Отбягването на определени храни не е достатъчно – необходимо е целенасочено да увеличим консумацията на други, за да си набавим необходимите дози от различни полезни вещества с благотворно въздействие. Едно такова вещество е лецитинът – той се намира в клетъчните мембрани и неговата основна роля е да подпомага регенеративните процеси в кожните тъкани. Източници на лецитин са яйцата, соята, зеленчуци като зеле, карфиол и броколи, спанак, ябълки. Омега 3 мастните киселини, които се намират в ядките и рибата, също са ценен помощник в борбата с целулита, тъй като се борят с възпалителните процеси в тялото и негативните последици от тях.
Последният, но със сигурност не по-малко важен процес е добре построеният тренировъчен режим. За съжаление, разходките не са достатъчни, въпреки че всички усилия да преборим застоялия начин на живот и да се движим повече са добре дошли. Ако все пак предпочитате именно тях, препоръчаваме да изберете ходене по наклон от поне 10 градуса – навън или на бягащата пътечка във фитнеса. По този начин натоварването за ставите е по-малко, а за мускулите на дупето и краката – по-голямо. Стремете се към бързо ходене с темпо от 5-6 км/ч.
Когато целулитът е съчетан с наднормено тегло, отслабването определено помага за намаляване на портокаловата кожа. Подходящи тренировки са високоинтензивните кардио програми или групови занятия като зумба, боди фит, спининг, нашумелите напоследък канго джъмпс. Те са чудесна идея за дами, които не обичат да тренират сами. Намаляването на мазнините само по себе си обаче не е гаранция за гладко дупе и бедра. Необходимо е да „активираме“ мускулите в седалището и да ги заздравим – това ще доведе до равномерно разпределение на слоя телесни мазнини над тях, а с това – и до изглаждане на повърхността на кожата.
Някои от упражненията, които ще ни помогнат в това начинание са клекове, напади назад, мост, магарешки ритници. Те могат да се изпълняват и само със собствено тегло, но ние препоръчваме да включите и тежести. Така не само ще изгладите кожата, но ще се сдобиете и с по-стегнати бедра и заоблено, добре оформено дупе.
Пожелаваме ви успех!